Kryté pěstební technologie z pohledu firmy holflor
Rozhodujete–li se postavit nový pěstební skleník, měli byste se nejprve zamyslet nad tím, co v něm hodláte pěstovat. Vytvoření celoročního pěstebního plánu je zaručeně nejdůležitější. To musíte vědět dávno před tím než začnete vybírat vhodný skleník s patřičnou technologií. Při dnešní velmi silné zahraniční konkurenci je to otázka, která rozhodne o vašem budoucím zisku nebo ztrátě. Celý skleník musí být uzpůsoben tak, aby jeho logistika, organizace, technologie a výkonnost směřovaly k maximální produkci a rentabilitě, samozřejmě při dosažení spodní hranice provozních nákladů.
V každé jiné výchozí situaci máte problém ještě dřív než začnete kopat základy.
Často se mě lidé ptají, zda je výhodnější skleník nebo fóliovník. Každý z nich má své dobré a horší stránky. Respektive skleník má jen jednu nevýhodu - znamená větší počáteční investici. Světelné a klimatické podmínky jsou ve skleníku lepší. Tepelná ztráta u nafukovacího fóliovníku a u dvakrát jednoduše zaskleného skleníku je prakticky totožná. Nebudeme - li mluvit o problémech vzniknuvších u fóliovníku při potřebě zapsat jej do katastru nemovitostí a ani o výpadku v produkci, který se dostaví při vyměňování fólie zhruba jednou za 5 let, můžeme naše porovnávání postavit do polohy čistě ekonomické. Už po druhé výměně fólie přibližně za 9 let se totiž dostanete na stejné investiční náklady jako u skla a další výměny budou znamenat investici navíc.
Díky komunistické éře jsme v tomto oboru trochu pozadu za pěstiteli ze západních zemí a zdá se být poměrně náročné sehnat potřebné prostředky na financování nových a moderních skleníků nebo chcete-li, zahradnických společností. Pro vypěstování určitých kultivarů v konkurenční kvalitě a ceně je naprosto nezbytné odpovídající technologické vybavení, a to se zase nevyplatí při malé rozloze pěstebních ploch. Celková cena jednoho projektu je příliš vysoká. Zahradnictví v zahraničí, a to především v Nizozemí, došli k těmto velkým projektům až po několika generacích tvrdé práce a neustalých investic do dalšího vývoje společnosti. Dnes jsou tyto firmy schopné dodávat velkoobjemové zboží v milionových dodávkách za ceny, které malé zahradnictví nikdy nedosáhne. Za to může technologie a robotizace.
Skleník a technologie je klíčem ke kvalitní produkci !!!
Dnešní konečný zákazník je jiný než byl včera a pravděpodobně se zase změní. Dnes je kvalita naprostou samozřejmostí dobře prosperujícího zahradnictví a nižší provozní náklady jsou jedinou možností, jak zvýšit zisk. Proto se celá řada firem vyrábějících a inovujících skleníky zaměřuje především na dokonalé izolační, světelné, ale i bezpečnostní a ovládací vlastnosti skleníku.
Základy pro skleník
Pro malé a střední skleníky (do 1000 m²) se zdá být velmi praktický základ systému ZEUS. Jedná se o izolované nebo neizolované betonové panely, které se pomocí betonových patek smontují k sobě. Patky jsou zabetonované zhruba po třech metrech do země a investor získá ve velmi krátkém čase dobrý, stabilní a izolovaný základ. Odpadne tak spoustu práce s kopáním a šalováním. Nicméně v případě prodejních skleníků, kdy jde také o patřičný image, lze velmi dobře kombinovat různé druhy zdiva betonu či právě těchto ZEUS panelů.
Skleníkové konstrukce
Ze západu se u nás v Čechách začaly objevovat převážně dva základní typy skleníků -Widespan a Venlo. Oba tyto typy mají různé délky rozponů a sekcí. Čím větší rozpon tím lepší vlastnosti, ale také vyšší cena. Důležitá je také výška, ve vyšších sklenících rostliny lépe porostou. V létě musí být skleník dobře větratelný, proto je důležité zvolit i dostatečnou velikost a počet ventilačních oken.
Použité neboli repasované skleníky
Před šesti lety jsem pracoval v Nizozemí a stavěl tam repasované skleníky. Jejich nespornou výhodou je cca 60 - 70% cena, kterou zaplatíte za konstrukci a hliníkové profily. Když si k tomu pořídíte nové základy, sklo, stínicí a tepelnou clonu, to vše podpořené kvalitní a pečlivou montáží, postavíte skleník, který Vám bude dobře sloužit ještě 15 možná 20 let. Ale pozor při výběru dodavatele. Výběr takového skleníku rád přirovnávám k nákupu ojetého auta. Může Vám dobře sloužit když ho koupíte od dobré a seriózní firmy, v opačném případě se můžete dostat do problémů.
Stínící a tepelná clona
Tohoto pomocníka prostě musíte mít. Návratnost investice při nákupu a montáži tepelné clony je přibližně dva roky, o výhodě stínění v letních měsících nemluvě. Do většiny skleníků, které stavíme dodáváme hliníkové profily na boční stěny umožňující dvojité zasklení čtyřmilimetrovým sklem. To znamená velké tepelné úspory po obvodu skleníku, ale největší únik tepla připadá na střechu. V noci zatažená clona úniku brání. Takže nezbývá než vybrat ze široké nabídky různě stínících a tepelných clon a každý rok ušetřit za topení spoustu peněz.
Topení skleníku
Skelník je energeticky velmi náročná stavba. Při projektování topení je velmi užitečné využívat přímotopná zařízení. Přímotopy spalují plyn a produkují nejen velké množství tepla, ale také CO2, které rostliny potřebují. Kombinace přímotopů s primárním teplovodním topením je podle mých zkušeností nejoptimálnějším řešením. V zimě se pozdě odpoledne rychle setmí a teplota ve skleníku jde ještě rychleji dolů. V tento moment potřebujete velké množství teplého vzduchu pro udržení teploty nebo jejího konstantního snižování k eliminaci teplotních šoků pro vaše kultivary.
Pěstební stoly
V moderním zahradnictví nemůže chybět dokonalý závlahový systém. Rostliny potřebují vodu a hnojivo v ní. Každý kontakt rostliny s vodou je nebezpečný pro vznik plísní. Nejbezpečnější a nejlepší cesta, jak zalévat rostliny je spodem, takzvaným podmokem neboli přílivem. Hliníkové a pěstební stoly s plastovou vanou jsou nepochybně nejlepší k dosažení prvotřídního zdravotního stavu rostlin. Pozitivní je také maximální využití pěstebních ploch a ulehčení práce. Všechny tyto faktory musí každý dobrý pěstitel pečlivě zvážit.
Montáž skleníku
Měl jsem velké štěstí, že jsem navázal spolupráci s montážní firmou pana Pavla Karníka, která se na stavbu skleníků specializuje. Rychlá a kvalitní montáž je tou první a poslední věci vedoucí k úspěšnému pěstování rostlin ve vašem novém nebo repasovaném skleníku. Naši zákazníci Vám potvrdí, že firma holflor je ta nejlepší volba.
(Autor textu: Patrik Holeček, majitel Holflor czech s.r.o.)
Text uveřejněn v: zahradaveb.cz, http://www.zahradaweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=4062